Teknoloji

Elon Musk’ın Twitter çalışanlarına çağrısı ters tepti, yüzlerce kişi istifa etti

Yüzlerce Twitter çalışanı, CEO Elon Musk‘ın kendilerine “uzun saatler yüksek yoğunlukta” çalışmalarını veya şirketten ayrılmalarını söylemesinin ardından istifa etti.

Bu gelişme, Musk’ın şirket içi bildirileri ve tweet’lerinde kendisini eleştiren çalışanlarını işten çıkarmasının ardından geldi. Musk, personele, “Twitter 2.0” için kalmak isteyip istemeyeceklerine karar vermeleri için Perşembe akşamına kadar süre vermişti. Aksi karar verenler işten çıkartılacak ve üç aylık kıdem tazminatına hak kazanacaklardı.

The Verge’e nazaran, yüzlerce Twitter çalışanı, Musk’ın ültimatomunu reddettiklerini söyleyerek Slack’e veda iletileri ve selam emojileri göndermeye başladı. İstifa eden bir çalışan, “Düğmeye basmıyorum” dedi ve ekledi: “Saatim Twitter 1.0 ile bitiyor. Twitter 2.0’ın bir parçası olmak istemiyorum.

Perşembe gününden evvel Twitter’ın yaklaşık 2.900 çalışanı vardı. Personel sayısı başlangıçta 7.500 civarındayken, Musk’ın devralıp çalışanları kovmaya başlamasından sonra bu sayı yarıya indi. Bu, Musk’ın şirketin operasyonlarını düzene sokma ve Twitter’ı daha karlı hale getirme ataklarının bir kesimiydi.

Kalan çalışanlar, bu haftaki istifaların ölçeği nedeniyle Twitter’ın “yakında çöküşe başlayacağını” beklediklerini ifade ettiler. Bunun nedeni, Twitter’daki birden fazla kritik mühendislik grubunun istifa etmiş olması.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapor, işten ayrılan birkaç mühendisin Twitter biyografilerinde kendilerini “softcore mühendisler” yahut “eski sert mühendisler” olarak tanımladıklarını bile belirtti ve bu sözlerle Musk’ın davetine gönderme yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu