Haber

Sonsuza dek Cumhuriyet!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla tarihi bir oturuma ev sahipliği yaptı. “Yaşasın Cumhuriyet” sloganlarının atıldığı mecliste, Cumhuriyet değerlerinin geleceğe taşınması için söz verildi. 100. Yıl Özel Oturumunda konuşan Önder Tunç Soyer, “Bizi yüz yıllık Cumhuriyet yolculuğundan kimse geri çeviremez. Bu büyük meclis Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. Onu kutlamak ve yaşatmak için atabileceğimiz en güçlü adım bu. Yaşasın demokrasi ve barış. “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Türkiye’nin 100. yılı dolayısıyla Gençlik Belediyesi ve Çocuk Belediyesi üyelerinin katılımıyla özel bir gündemle toplandı. Meclis salonundaki tüm koltukların dolduğu bu tarihi oturumda ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, çocuklar ve gençler hep bir ağızdan “Yaşasın Cumhuriyet” diye bağırdı. Toplumun her kesiminden temsilcilerin söz aldığı kurultay, 100 yıl öncesini anımsattı. Cumhuriyeti koruyacağına söz verdi.

Cumhuriyeti böyle kazandık
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmaya nasıl karar verdiğini anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çocuk Belediyesi, Gençlik Belediyesi ve belediyenin ücretli meclis üyeleriyle bir arada olmaktan duyduğum onuru kelimelerle anlatamam. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu özel oturumda halkımızın oylarıyla seçildi. Bu fotoğraf Cumhuriyetin resmidir. Bu fotoğraf demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve çeşitlilik içindeki birliğimizin resmidir. Ve biz. Bugün bu tabloda yerimiz varsa, bunu bir asır önce bizim için canlarını feda eden, göğüslerini kurşunlara siper eden, her türlü imkansızlığa rağmen Cumhuriyeti kuran atalarımıza borçluyuz. Başta büyük cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal olmak üzere her birinin aziz hatırası önünde saygı ve minnetle eğiliyorum. Sana sözüm. Biz nefes aldığımız sürece Cumhuriyet ayakta kalacaktır. Kurtuluş mücadelesi sırasında üç buçuk yıl işgal edilen bir şehrin halkı olan İzmir halkı olarak Cumhuriyetin kıymetini, anlamını çok iyi biliyoruz. Cumhuriyetin kuruluşu, bu topraklarda egemenliğin kayıtsız şartsız milletin elinde olduğunu tüm dünyaya göstermekle kalmadı. İstiklal mücadelesi sonucunda bağımsızlığına kavuşan Türkiye Cumhuriyeti, tüm mazlum milletlere ilham kaynağı olmuştur. “Etkisi kendi coğrafyasının çok ötesine ulaşan insanlığın bu eserini 100’üncü yılında anmamak hiçbir şekilde mümkün değildir” dedi.

En büyük miras Cumhuriyettir
Cumhuriyetin evsizlerin yetimi olduğunu hatırlatan Önder Soyer, “İzmir’in Çocuk Belediyesi’ni ve Gençlik Belediyesi’ni bu yüzden kurduk. Onun için Kent Kurulumuz ve onun içindeki meclisler bizim yol göstericimizdir. Bu nedenle her İzmir muhtarı benim ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en pahalı rehberidir. Kadınlar cumhuriyet medeniyetimizin temel taşıyıcılarından biridir. Sosyal hizmetin her alanında kadın-erkek eşitliğine ihtiyacımız var. Çünkü kadınların eşit olmadığı sistemler er ya da geç çökmeye, kadın haklarına saygı göstermeyen toplumlar da er ya da geç çökmeye mahkumdur. İzmirli kadınların önündeki tüm engelleri kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Onların haklı eşitlik talepleri karşısında titriyoruz. Sonuçta Cumhuriyet ekonomik bağımsızlık seferberliğidir. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti inşa etmek için iki temel strateji tasarladı. Birincisi kurtuluş, ikincisi ise kuruluş stratejisidir. İzmir’deki İktisat Kongresi’nde ülkenin her bölgesinden çiftçi, personel, sanayici ve tüccarla birlikte kuruluşun, yani ekonomik bağımsızlığın yolunu belirledi. “Çağının tartışmasız en güçlü cumhurbaşkanının ortak akla ve ortak vicdana gösterdiği ilgi, bana göre bu tarihi olaylardan günümüze akan en büyük mirastır” dedi.

Yaşasın demokrasi ve barış. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar
Başkan Soyer, “Gelecek beklenmez, inşa edilir. Çocuk Belediyemizin ve Gençlik Belediyemizin değerli üyeleri, geleceği inşa edecek olan sizlersiniz. Bu şehir daha yaşanabilir bir gelecek inşa etmek için size güveniyor. Kaderinize karar vermek için sadece size söyleneni yapmayın veya oy vereceğiniz günü beklemeyin. Her zaman hayatta ol. Sesiniz duyulsun, renkleriniz görünsün. Gelecek sizin iradenizle şekillensin. Bu göreve devam ettiğim sürece önünüzdeki engelleri kaldırmak, fırsatlarınızı arttırmak için var gücümle çalışmaya devam edeceğim. Bugün sizlerle birlikte olmak büyük bir onur. Bu parlamentoda Cumhuriyetimizi, mensubu olduğumuz siyasi partileri ve halkımızı temsil ediyoruz. Cumhuriyet bize milletimizin emanetidir. Cumhuriyet hukukun üstünlüğüdür. Kadın özgürlüğünün garantisidir. Bu, tüm yaşam tarzlarımıza saygıdır. Fırsat eşitliğidir. Cumhuriyet, bugün dünyada en çok ihtiyaç duyduğumuz kavramdır. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ anlamına gelir. Cumhuriyet medeniyetler kuran bir toplum olmaktır. Geçmişin ruhunu anlamak, geleceğin ruhuna destek olmak demektir. Bizi birbirimizden ayıran sebeplerden çok, bizi birleştiren değerlerimiz var. Cumhuriyet bu değerleri korumaktır. Hiçbir taviz vermeden onları yaşatmaktır. 86 milyon insanla el ele, omuz omuza, büyük bir heyecan ve kararlılıkla bunu başaracağız. Bu büyük ihtiyaç çok onursuz bir tabiattan doğmuş olabilir. Kutuplaşmamızdan yardım isteyenler olabilir. Bunların hiçbiri bizi caydıramaz. Bizi yüz yıllık Cumhuriyet yolculuğumuzdan kimse geri çeviremez. Bu büyük meclis Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. Onu kutlamak ve yaşatmak için atabileceğimiz en güçlü adım bu. Yaşasın demokrasi ve barış. “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar” dedi.

TBMM Özel Oturumunda konuşan temsilciler şunları ifade etti:

İzmir Çocuk Belediyesi Sözcüsü Yağız Cemal Demir:
“Cumhuriyet, bağımsızlıktır, özgürlüktür, eşitliktir. Cumhuriyetin vicdanı özgür nesiller ister. Atatürk ilke ve inkılâplarının ışığında, birlik ve beraberlik içinde, çocuk işçilerin ve çocuk gelinlerin olmadığı, kadınların ve annelerin öldürülmediği, çocukların güvenle oynayabileceği bir İkinci Yüzyıl diliyorum. Ulu önderimizin yolundan ayrılmayacağıma söz veriyorum.”

Gençlik Belediye Başkanı Kaan Levent Bozdağ:
“26 Ekim günü Aydın’da hemen yanımızdaki KYK’da 22 yaşındaki genç bir arkadaşımız kaza olduğu söylenen vahim olayda hayatını kaybetti. Cumhuriyet var olacak ama biz onu ne kadar destekleyebiliriz? Bizden önceki kuşakların makamları, mevkileri var ama biz geleceğimizi göremiyoruz. Cumhuriyetin rotası izleyeceğimiz yol sonucunda belirlenecektir. Sadece bizi anlamanızı istiyoruz. Sadece yarına ertelenen bir genç olmak istemiyorum. Cumhuriyet 100 yıldır dimdik ayaktadır. Umut ve gençlik eşanlamlı kelimelerdir. “Cumhuriyetin emanetçileri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.”

İzmir Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Emek İhtilal Günay:
“Cumhuriyeti siz kurdunuz, onu yükseltecek olan da biziz.”

İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Lideri İsmail Ferhat Kaplan:
“Cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız bugün konuşmanın değerini anlatamam. Cumhuriyetin yansıması gençliktir. Bu toprakların kahramanları bizi vatanımıza kavuşturdu. Atatürk’ün öğrettiği gibi bir kurtarıcı beklemeyeceğiz. Cumhuriyeti yüceltmek için hep birlikte çalışacağız. İzmir, gençlerinin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışması sonucunda Avrupa Gençlik Başkenti finalisti oldu. Gençlerin güçlendiği bir Türkiye inşa etmek istiyoruz.”

İzmir Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ramazan Kaymaz:
“Cumhuriyet, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim biçimidir. “Cumhuriyet çaresizlerin kimsesidir.”

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Aydemir Özkara:
“Ekonomik kalkınma savaşının temellerinin atıldığı İzmir’de 100 yıl sonra yapılan mecliste konuşma yapmaktan gurur duyuyorum. Kadına yönelik şiddet ve taciz vakaları her geçen gün artıyor. Yoksulluk ve savaş ilk önce kadınları vurdu. Cinsiyet eşitsizliğine sıklıkla maruz kalıyoruz. Toplumsal kalkınmanın gerçekleşebilmesi için adil bir ülke şarttır. Kaç çocuk doğuracağımıza, ne zaman güleceğimize biz kadınlar kendimiz karar veririz. Her şeyden önce anayasaya saygılıyız. Adalet ve adaletin hakim olduğu ikinci bir yüzyıl diliyoruz.”

İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç:
“Sivil toplumun değerini anlatmak için fazla söze gerek yok. Hiç şüphesiz sivil toplum kuruluşları Cumhuriyet’in vazgeçilmezidir. Cumhuriyet vatanımıza gelen bir yolcu değildir, Cumhuriyet bizim en değerli varlığımızdır, geleceğimizdir. “Sadık olduğumuz Cumhuriyeti daha nice yüzyıllara taşımak için elimizi taşın altına koymayı hedefimiz olarak görüyoruz.”

MHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Cüneyt Umutlu:
“Kelimelerle anlatılmayacak bir gün yaşıyoruz.”

İYİ Parti Küme Lideri Yardımcısı Kemal Sevinç:
“Babam ne senden ne de eserlerinden vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklarda özgür ve kardeşçe yaşamanın teminatı olan Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.”

AKP Kümelenme Başkan Yardımcısı Özgür Hızal:
“Şimdiye kadar yaptığım en heyecan verici konuşmayı yapacağım. Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olmaktan onur duyuyorum. Cumhuriyet, 100 yıl önce büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından bizlere emanet edilmiştir. Bu Cumhuriyet hepimize emanettir. “Cumhuriyetimizi ikinci ve üçüncü yüzyıla taşımak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.”

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Murat Aydın:
“Ne kadar güzel bir salon. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi en güzel gününü yaşıyor. Cumhuriyet akıl, bilim ve eşit vatandaşlık demektir. Cumhuriyet tam bağımsızlık demektir. Cumhuriyet, Büyük Atatürk demektir. Cumhuriyetten ve onun temsil ettiği değerlerden asla vazgeçmeyeceğiz. Büyük Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefe doğru yürümeye devam edeceğimize yemin ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu