Haber

Gazze’de Sağlık Bakanlığı: İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 265 artarak 9 bin 61’e ulaştı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalarda bir İsrailli yarbayın öldürülmesiyle, 31 Ekim’den bu yana öldürülen asker sayısı 18’e yükseldi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 188’inci Zırhlı Tugay’ın 53’üncü Taburu Komutanı Yarbay Salman Habaka’nın Gazze’nin kuzeyinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, çatışmalarda 3 İsrail askerinin yaralandığı, Gazze’de 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısının ise 18’e çıktığı belirtildi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki göstermek” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 18’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı son 24 saatte 265 artarak 9 bin 61’e ulaştı. Ölenlerin 3 bin 760’ı çocuk, 2 bin 326’sı kadındı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi İsrail ordusu tarafından hedef alınırken, İsrail ordusu El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, Kudüs ve Endonezya’ya bağlı hastaneleri bombaladı. Filistin Kızılayı tahliye etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu