Haber

Yıldırım Kaya: Şu Anda 516 Bin 974 Uzman Öğretmenimiz, 66 Bin 679 da Başöğretmenimiz Var. Aynı İşi Yapacaklar Ama Aynı Maaşı Almayacaklar

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sonuçları bugün açıklanan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarına ait, “Şu anda 516 bin 974 uzman öğretmenimiz, 66 bin 679 da başöğretmenimiz var. Bunlar hepsi aynı işi yapacaklar. Aynı işi yapacaklar ama aynı maaşı almayacaklar. CHP olarak bizim çağrımız şuydu; eşit işe eşit ücret. Uzmanlık, başöğretmenlik tartışması yapılamaz. Bu, sınavla ölçülemez. Bugün açıklanan sonuçlar, bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya çıkardı. Bu sınavı yok sayın” dedi.

Yıldırım Kaya, bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonuçlarını duyurduğu uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını eleştirdi. Erdoğan’a davette bulunan Kaya, bu imtihanların yok sayılması gerektiğini söyledi. Kaya, şöyle konuştu:

“MEB SINAV YAPIYOR AMA SONUÇLARI TEK ADAM AÇIKLIYOR”

“19 Kasım’da yapılan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin daha önce açıklamalar yapmıştık. Bu açıklamalarımızda, bunun bir sınav olamayacağının altını çizmiştik. 23 Kasım 2022 tarihinde TBMM’de yaptığım basın toplantısında, ‘sınav sonuçları beklenmeden, 12 Aralık’ta açıklamayı beklemeden çabucak, imtihana giren ve giremeyen tüm öğretmenlere, 10 yılını dolduran tüm öğretmenlere, 3 bin 619 lira maaşlarına ekleme yapılsın’ çağrısı yaptık. Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Bakan bu davetimizi duymadı sanırım lakin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imtihan sonuçlarını açıkladı. MEB imtihan yapıyor ancak sonuçları tek adam açıklıyor. İmtihan sonuçlarına bir bakalım. Uzmanlık imtihanına 432 bin 672 öğretmen arkadaşımız girmiş, 422 bin 368’i ‘başarılı’ olarak tarif edilmiş. Yani yaklaşık 10 bin kişiyi ‘başarısız’ saymışlar. Bu, Milli Eğitim Bakanı’nın başarısızlığıdır. Ayrıyeten 68 bin 67 uzman öğretmen, başöğretmenlik için imtihana girmiş. Bunlardan da 66 bin 422’si başöğretmen olmuş.

“BU SINAVI YOK SAYIN”

Sonuç olarak; şu anda 516 bin 974 uzman öğretmenimiz, 66 bin 679 da başöğretmenimiz var. Bunlar hepsi birebir işi yapacaklar. Birebir işi yapacaklar lakin birebir maaşı almayacaklar. CHP olarak bizim davetimiz şuydu; eşit işe eşit fiyat. Uzmanlık, başöğretmenlik tartışması yapılamaz. Bu, imtihanla ölçülemez. Bunları söylemiştik. Bugün açıklanan sonuçlar, bizim haklılığımızı bir sefer daha ortaya çıkardı. Buradan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a çağrımdır: Sınava girme hakkı olup giremeyenler, sınava girdiği halde kitapçığını işaretlememiş olanlar ve sınavda ‘başarısız’ gösterdiklerinizin tamamının da bu imtihandan muvaffakiyetle çıktığını ilan edin. Bu imtihanı yok sayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu