Haber

Yemen’de Husiler, 8 yıldır tutuklu bulundukları Tümgeneral Receb’i serbest bıraktı.

Yemen’de İran destekli Husiler, 2015’ten beri ellerinde tuttukları Tümgeneral Faysal Receb’i serbest bıraktı.

Yemen ordusundaki 119. Piyade Tugay Komutanı Receb, Ramazan ayında serbest bırakılan eski Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Tuğgeneral Nasır Mansur ile aynı gün, 2015 yılında Lahiç’te Husiler tarafından gözaltına alınmıştı. Haydi, eski Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin kardeşi.

Yemenli aktivistler ve aşiret liderlerinden oluşan bir heyet, özgürleştirilen Receb’i karşılamak için Husilerin kontrolündeki Sana’a gitti.

Husilerin tutuklu dosyasından sorumlu Abdulkadir el-Murtada basına yaptığı açıklamada, Ebyan ve Hadramaut vilayetlerinden Sana’ya gelen aşiretlerin aracılığı ile Receb’in serbest bırakıldığını söyledi.

Yemen hükümetinin Tutuklular ve Tutuklular Müzakere Komitesi sözcüsü Majid Fedail, dün Tümgeneral Rajab’ı önceki esir takas anlaşmasına dahil etmesi için çok baskı yaptıklarını ancak Husilerin bunu reddettiğini duyurdu.

Ebyen’den Tümgeneral Rajab, yaklaşık yirmi yıldır Sada ve Amran (kuzey) vilayetlerinde Husilere karşı savaşan Yemen ordusunun önde gelen askeri liderlerinden biri olarak biliniyor.

Husiler ve Yemen hükümeti arasında “mahkum değişimi”

Yemen hükümeti ve Husiler, Birleşmiş Milletler himayesinde 11 Mart’ta İsviçre’de esir değişimi görüşmelerine başladı.

Görüşmeler sonucunda taraflar, 20 Mart’ta aralarında 4’ü gazeteci ve tanınmış siyasi, askeri ve güvenlik yetkililerinin de bulunduğu 887 kişinin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaştılar.

Yemen hükümetinin Tutuklular ve Tutuklular Uzlaşma Komisyonu Sözcüsü Fedail, 14 Nisan’da başlayan ve 3 gün süren esir takasında her iki taraftan yaklaşık 900 kişinin serbest bırakıldığını duyurdu.

selimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu