Haber

Yemen’de Daha Güvenli Tankerde Petrolün Boşaltılması Tamamlandı

Yemen’in Kızıldeniz açıklarında 8 yıldır demirli duran ve çevre felaketine yol açabileceği uyarısı yapılan “Safer” tankerindeki petrolün tahliyesi tamamlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’ndan (UNDP) yapılan yazılı açıklamada, petrol tahliyesinin tamamlanmasıyla birlikte ciddi bir çevre felaketi riskinin ortadan kalktığı belirtildi.

Safer tankerinden 25 Temmuz’da başlayan tahliye işlemiyle 1.14 milyon varil petrolün “Yemen” isimli tankere aktarıldığı kaydedildi.

Safer’de tortuya karışan petrolün yüzde 2’den azının tankerin arıtma aşamasında tahliye edileceği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Safer’deki petrolün tahliyesiyle ilgili olarak, “Bugün, Safer’den petrol naklinin aslına sadık bir şekilde sonuçlandırıldığı haberini memnuniyetle karşılıyorum. BM liderliğindeki operasyon, büyük bir çevre ve insani felaketi önledi. ” yorumunu yaptı.

UNDP Direktörü Achim Steiner, petrolün serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hala yapılacak işler var, ancak bugün bir sızıntı tehdidinin önlendiğini güvenle söyleyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü David Gressly, çalışmaların devam edeceğini belirterek, “Bugün büyük bir dönüm noktası. Olağanüstü bir küresel koalisyon, BM çatısı altında, en kötü senaryo olan petrol sızıntısı felaketini önlemek için bir araya geldi. Kızıldeniz.” ifadelerini kullandı.

Daha güvenli petrol tankeri

Yemen’in Hudeyde açıklarında 2015’ten beri demirleyen Yemen hükümet şirketine ait Safer tankerinde 1 milyon varilden fazla petrolün Kızıldeniz’e sızma riski bulunuyordu.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Gressly, tankerde beklenen sızıntıları düzeltmenin 20 milyar dolara mal olabileceğini söyleyerek geçen yıl Safer tankeri için bir “saatli bomba” konusunda uyardı.

Tankerin boşaltılması için uzun süredir çalışma yapan ve fon toplayan BM, Mart ayında toplanan bağışlar sayesinde Safer’deki petrolün boşaltılması için büyük bir ham petrol gemisinin satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. .

Söz konusu gemi, 16 Temmuz’da Yemen’in batısındaki Hudeyde limanına ulaştı.

Çevre felaketine yol açacağı uyarısında bulunulan tankerdeki 1 milyon varilden fazla petrolün tahliyesine 25 Temmuz’da başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu