Ekonomi

‘USD/JPY için 160 seviyesinin yukarı yönlü olduğuna inanıyoruz’: UBS

UBS, USD/JPY döviz çiftinin yörüngesinde potansiyel bir değişim görüyor.

UBS analistleri, önemli bir zayıflık yaşayan Japon yeninin tersine dönebileceğini öne sürüyor.

Bu görünüm, Japon politika yapıcıların ve işletmelerin yendeki değer kaybının ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin artan endişelerine dayanıyor.

Rapor, işgücünün yaklaşık %70’ini istihdam eden ve Japonya’da önemli bir istihdam sektörü olan yerel küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) arasında yakın zamanda yapılan bir ankete atıfta bulunuyor. Anket sonuçları, katılımcıların %35’inin yendeki zayıflık nedeniyle olumsuz satış etkileri yaşadığını ve %63,9 gibi önemli bir kısmının da karları üzerinde olumsuz etkiler bildirdiğini gösterdi.

Ayrıca, ankete katılan şirketlerin yarısı USDJPY için “uygun bir seviyenin”, döviz çiftinin son zamanlarda gördüğü daha yüksek seviyelerin aksine, 110 ila 120 arasında olacağını ifade etti.

UBS, yenin yönünü etkileyebilecek kritik bir olay olarak 14 Haziran’da yapılacak Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantısına işaret ediyor. Firma, BoJ’un on bir yılın zirvesi olan %1’e ulaşan 10 yıllık Japon Devlet Tahvili (JGB) getirilerindeki artışa tolerans göstermesini, politikada olası bir şahin dönüşün işareti olarak yorumluyor.

UBS, BoJ Başkanı Ueda’nın Temmuz ayında politika faizini %0-0,1’den %0,25’e yükseltmesi ve muhtemelen 2025 yılında 25 baz puanlık iki artış daha yapması beklentisiyle faiz artırım döngüsünü başlatmaya hazır olduğu sinyalini verebileceğini öngörüyor.

BoJ’un daha şahin bir duruş sergileme potansiyeli ve ABD istihdam ve enflasyon verilerindeki yavaşlama işaretleri göz önüne alındığında, UBS USD/JPY için aşağı yönlü bir yörüngeyi koruyor.

Paritenin 160 civarında zirve yapmasının muhtemel olduğuna ve orta vadeli bir düşüş beklendiğine inanıyorlar.

Raporda USD/JPY için potansiyel sınırlar çizilirken, 157,5-160 seviyesine yükselişin döviz müdahalesini tetikleyebileceği, 150-152 seviyesine düşüşün ise getiri-taşıma işlemlerine talep çekebileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte UBS, ABD ekonomik verilerinin ılımlılık işaretleri göstermemesi halinde USD/JPY’nin yüksek seviyelerde kalabileceğini de belirtiyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu