Haber

Toprak Dede ve Yaprak Dede’nin isimleri ölümsüzleştirildi

KOCAEL (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TEMA Kocaeli Şubesi tarafından ağaçlandırılan alana Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede Ali Nihat Gökyiğit Korusu adı verildi. Gölcük’te düzenlenen etkinliğe katılan çocuklar, ellerindeki pankartlar ve geri dönüşümden kazandıkları kıyafetlerle çevrenin önemine dikkat çekti.

Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Soydabaş, Gölcük Kaymakamı Yusuf Özdemir, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tekdaş ve TEMA Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Nermin Tol’un yanı sıra çok sayıda ilkokul ve ilkokul öğrencisi katıldı.

İSİMLERİ HER ZAMAN YAŞAYACAK

Programda konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Toprak Dede ve Yaprak Dede’nin isimlerini yaşatmanın ve gelecek nesillere aktarmanın son derece değerli olduğuna dikkat çekti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Soydabaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalarla yeşil alanların büyüklüğünün her geçen gün arttığına dikkat çekti. Toprak bilincinin oluşmasında büyük katkıları olan iki değerli şahsiyetin isimlerinin yaşatılmasına vurgu yapan Başkan Yardımcısı Soydabaş, Karaca ve Gökyiğit Korusu’nun kentlilere güzel olmasını diledi.

Birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kocaeli’nin kişi başına düşen yeşil alanı her geçen gün artıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda 2022 yılı sonu itibariyle kişi başına düşen yeşil alan miktarı 13 metrekareyi geçmiş durumda.

KOCAELİ’DE YEŞİL ALAN 32 KAT ARTTI

2004 yılında Kocaeli’de kişi başına düşen yeşil alan büyüklüğü sadece 0,4 metrekare idi. Son 18 yılda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 32 kat artarak 13,05 metrekareye ulaştı. Millet bahçelerinin yanına birçok park yaptıran ve kentliyi yeşille buluşturan farklı projelere imza atan Büyükşehir’in İzmit Millet Bahçesi, Karamürsel Millet Bahçesi, Derince Sağlıklı Ömür Parkı gibi dev projelerin üretimleri devam ediyor.

sivaslihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu