Haber

Şırnak’ta vahşi hayvanlar için yemek doğaya bırakıldı

Şırnak’ta kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan vahşi hayvanlar için doğa yiyecekle baş başa kaldı.

Doğa Savunma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Türk Kızılayı Şırnak Şubesi ekipleri, kar kalınlığının 30 santimetreyi geçtiği Şırnak-Siirt karayolu Birini Zirvesi mevkiine buğday, sebze, yonca ve yabani hayvanlar için et bıraktı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürü Orhan Kalay, her yıl olduğu gibi kışın yaban hayvanlarının yoğun olduğu bölgelerde besleme faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Bu sayede kışın yiyecek bulamayan yabani hayvanların köylere inmesinin de engellendiğini belirten Kalay, hava şartlarına göre mart ayı sonuna kadar doğaya yiyecek bırakacaklarını ifade etti.

Kar yağışının yoğun olduğu Birini Doruğu mevkii ve Uludere-Beytüşşebap bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını anlatan Kalay, “Kanatlı kuşlara buğday, yırtıcı hayvanlara et, memelilere yonca veya sebze bırakıyoruz. Bu yıl yaklaşık 5 ton kar bırakıyoruz. buğday ve 1,5 ton yem. Doğaya bırakıyoruz. Yaban hayatı destekleme çalışmalarımız kış boyunca devam edecek.” söz konusu.

Türk Kızılayı Şırnak Şube Başkanı Muhittin Benek, Doğa Savunma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne destek amacıyla bu programa dahil olduklarını belirtti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu