Sağlık

Oturarak çalışmak hemoroid sebebi… Lazer yöntemi hemoroid ameliyatlarında yoğunlaştı

İSTANBUL (İGFA) –Hemoroid hastalığı dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir.

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Abdulcabbar Kartal, Türkiye’de yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan hemoroid hastalığı sorununun özellikle kabız olanlarda, doğum yapan kadınlarda ve oturarak çalışan kişilerde daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

Erken evrelerde diyet ve ilaç ayarlamalarının hastalar için yeterli olabildiğini ancak ileri evrelerde cerrahi sisteme başvurmanın değerli olduğunu vurgulayan Dr. Dr. hastalar için” dedi Kartal.

AMELİYAT 25-30 DAKİKA SÜRER

Doç. Abdulcabbar Kartal, “Hasta anestezi alacağı için hastanede 8 saatlik açlık ve lavman dışında herhangi bir özel hazırlığa gerek yok. Yaklaşık 25-30 dakika süren bir uygulama. Genel anestezi uygulandığı için hastanın bir gün hastanede kalması gerekmektedir. Ertesi gün hasta normal günlük hayatına dönebilir.

AMELİYAT SONRASI BESLENMEYE DİKKAT

Ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Abdulcabbar Kartal, “Basurun tamamen geçmesi yaklaşık 2-3 ay sürer. Hastalar bu dönemde dışkılama yaparken dikkatli olmalıdır. Kabızlık ve ıkınmamaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle hastalara ameliyattan sonra dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu