Haber

Mısır, Batı Şeria’da şiddetin daha da artması konusunda uyardı

Mısır, işgal altındaki Batı Şeria’da şiddetin daha fazla tırmanmaması konusunda uyarıda bulundu ve uluslararası toplumu bölgede barışın yeniden tesis edilmesi için sorumluluk almaya çağırdı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin dün Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği baskınla 3 Filistinli’yi öldürmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Filistin halkına yönelen ve artan şiddet olaylarından derin endişe duyduklarını vurgulayan açıklamada, “Bu yıl 200’den fazla şehitle son yılların en yüksek Filistinli şehidine sahne oldu.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, bunların Batı Şeria’da daha fazla şiddete ve kan dökülmesine yol açacağı uyarısında bulunularak, uluslararası toplumdan bölgede sükunetin sağlanması ve şiddete yol açacak radikal söylemlerin önlenmesi için harekete geçmesi istendi.

İsrail güçleri dün sabah Batı Şeria’nın Cenin kentine baskın düzenleyerek 3 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı da yıl başından bu yana İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinli sayısının 52’si Gazze’de, 165’i Batı Şeria’da olmak üzere 217’ye yükseldiğini duyurdu.

İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yaşadığı mahallelere sık sık ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan baskınları bölgede gerginliğe neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu