Haber

Millet Bahçesi Tabelasından ‘M’ Harfini Çaldılar: 6 Yıl Hapis Cezası Verildi

Bursa’da ‘Millet Bahçesi’ yazısının ‘M’ harfini çaldığı kamera imgelerinden belirlenen 38 yaşındaki Murat Yeşilçimen ile 40 yaşındaki arkadaşı Semih Aydın, ‘Nitelikli hırsızlık’ kabahatinden 6’şar yıl mahpus cezası verildi. 

Yakalanan Yeşilçimen, ‘M’ harfini çalıp 52 TL’ye sattığını itiraf etti.

Olay, 21 Aralık 2021’de, Osmangazi ilçesi Gaziakdemir Mahallesi Stadyum Caddesi’nde meydana geldi. Millet bahçesi’nin giriş kapısının tabelasındaki ‘Bursa Millet Bahçesi’ yazısının ‘M’ harfinin çalındığını gören belediye grupları, durumu polise bildirdi. Şüphelinin yakalanması için çalışma başlatan gruplar, bölgedeki güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı. Manzaralardan, şüphelinin, 2 suçtan kaydı olan Murat Yeşilçimen olduğu tespit edildi. Yakalanan Yeşilçimen ile cürüm ortağı olduğu öne sürülen taksi sürücüsü Semih Aydın gözaltına alındı. Sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemede ‘M’ harfini çalıp 52 TL’ye sattığını itiraf eden Yeşilçimen tutuklanırken, suçlamaları kabul etmeyen Semih Aydın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tutuklanan 2 kişi hakkında ‘Nitelikli hırsızlık’ ve ‘Kamu malına ziyan vermek’ cürümlerinden dava açıldı.

Murat Yeşilçimen ve Semih Aydın hakkında Bursa 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli hırsızlık’ ve ‘Kamu malına ziyan vermek’ kabahatlerinden dava açıldı. Yeşilçimen, davaya müdahil olan Büyükşehir Belediyesi’nce, daha önce de farklı zamanlarda çalınan farklı harflerin şüphelisi olarak değerlendirildi. Çalınan bu harflerin toplam 40 bin TL’lik bedelinin ise kendisinden tahsil edilmesi istendi.

Duruşmalara Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden katılan Yeşilçimen, daha evvelki hırsızlıklardan sorumlu olmadığını tez ederek, maddi durumu olmadığı için de bu parayı ödeyemeyeceğini söyledi. Yeşilçimen, ‘Olay günü arkadaşım olan Semih’in taksisi ile gezerken kendisinden millet bahçesinin yakınında bulunan bir yerde durmasını istedim. Millet bahçesine gidip, M harfini aldım. Daha sonra yerine getirip koymak istedim. Kalabalık olduğu için bunu beceremedim. Sonra da harfi 52 TL’ye hurdacıya sattım. Diğer harfleri almadım. M harfinin bedelini ödeyerek tahliyemi istiyorum’ dedi.

Semih Aydın ise hatasız olduğunu belirtip, ‘Olay günü Murat ile taksimde geziyorduk. Sabaha karşı aracı durdurmamı istedi. Dışarı çıkıp geldiğinde elinde M harfi vardı ‘Bunu nereden aldın?’ diye sorduğumda ‘hurda’ dedi. Çaldığını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Ben suçsuzum. Maddi durumum iyi olmadığı için çalınan harflerin bedelini ödeyemem’ diye konuştu.

Mahkeme hakimi, Yeşilçimen’i, aldığı her biri 470 TL değerinde olan M harfi ve diğer çalınan harflerin bedeli olan toplam 3 bin 760 TL’yi ödeme şartıyla hür bıraktı.

Murat Yeşilçimen pişmanlık hislerini lisana getirirken tutuksuz sanık Semih Aydın ise hatasız olduğunu belirtip beraatini talep etti.

Davanın karar duruşmasında Murat Yeşilçimen pişmanlık hislerini lisana getirirken tutuksuz sanık Semih Aydın ise hatasız olduğunu belirtip beraatini talep etti. Duruşmada müşteki olarak bulunan Büyükşehir Belediyesi avukatı ile sanık avukatlarını dinleyen mahkeme hakimi, her iki sanığı ‘Nitelikli hırsızlık’tan 4’er yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, cürmün gece işlenmesi nedeniyle cezayı artırıp, 6 yıla çıkardı. Mahkeme hakimi, Yeşilçimen’in, kovuşturma aşamasında etkin pişmanlıktan yararlanıp, çalınan harflerin masrafını karşılaması nedeniyle cezasını 3 yıla düşürdü. Semih Aydın’ın cezasında ise cezayı ödemeyip faal pişmanlıktan yararlanmadığı için indirim yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu