Haber

Menendez’den F-16 açıklaması: Türkiye’ye yönelik endişelerimiz devam ediyor

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından ilişkilerin normalleşmeye başladığı Ankara-Washington sınırında dikkat çekici bir açıklama geldi.

Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitlerinin satışına ilişkin açıklama ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi Lideri Demokrat Senatör Bob Menendez’den geldi.

“HERŞEY AYNI”

Geçmişte Ankara yönetimini sık sık eleştiren ve Yunan lobisiyle yakın ilişkileri bulunan Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına karşı olduğunu yineledi.

ABD Başkanı Joe Biden ve ekibinin Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı bir dönemde İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Menendez, bu satışla ilgili kaygılarının devam ettiğini söyledi. “Endişelerimizi dile getirmeye devam ediyoruz. Yeni bir şey yok”sözleriyle dile getirdi.

Menendez, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri, Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylamaması ve Türkiye’nin Yunanistan’a karşı tutumu nedeniyle bu satışa karşı olduğunu söyledi. “İsveç, Erdoğan’ın ‘Tamam İsveç NATO üyesi olabilir’ demesine rağmen Türkiye’den hala oy alamadı. Erdoğan oy verebilirdi ama yapmadı.”söz konusu.

Menendez, Türkiye ile Yunanistan arasındaki bağlantı konusunda da gergin olduğunu söyledi. “Diğer NATO üyelerine karşı agresif bir tavır sergileyen bir NATO üyesine F-16 satmaya çalışmak bizim için nasıl çalışır”yorumunu yaptı.

guzelbahceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu