Haber

İsrail’de yaralı Filistinli çocuğa şeker veren doktor kovuldu

İsrail vatandaşı Filistinli tabip, polis nezaretinde bulunan yaralı bir Filistinli çocuğa şeker verdiği gerekçesiyle işten kovuldu. Kudüs’teki Hadassah Ein Kerem Hastanesi’nde vazifeli Ahmad Mahajna isimli tabibin vazifeden alındığı belirtilirken, Tel Aviv merkezli İnsan Hakları Hekimleri (PHR) isimli kuruluş, olayı ‘ırkçı, milliyetçi ve popülist bir cadı avı’ kelamlarıyla niteledi.

Ekim ayında, İsrail polisine bıçakla saldırdığı argümanıyla vurulan 16 yaşındaki çocuk Mahajna’nın çalıştığı hastaneye getirildi. Hastanede verilen bir partinin artından arta kalan yiyeceklerin hastalara ikram edildiği, hastalar arasında 16 yaşındaki yaralı Filistinli çocuğun da olduğu belirtildi. Polis, Filistinli çocuğa şeker veren Mahajna’yı ‘terör sempatizanı’ olarak nitelendirilerek hastane idaresine şikayet etti. Olayın akabinde başlatılan soruşturma kapsamında Mahajna, işten kovuldu.

‘BASKI KÜLTÜRÜNÜ TEŞVİK EDİYOR’

PHR’nin açıklamasında, “Hastanenin tutumu, tutuklu hastanın ve ona bakan doktorun kanını talep edenleri sakinleştirmeye yönelik alçakça bir girişimdir. Bu eylemlerin sağlık personeli, özellikle Filistinli çalışanlar üzerinde etkisi var ve bir baskı ve susturma kültürünü teşvik ediyor” denildi.

‘AVRUPA’YA BİLDİRECEĞİZ’

Ahmad’ın kardeşi Ruslan Mahajna ise, “Hadassah Ein Kerem Hastanesi yönetiminin aldığı ırkçı ve göz korkutucu prosedür ve kararı Avrupa Birliği büyükelçilerine bildireceğiz. Avrupa hastanelerini ve tıp merkezlerini sebepsiz yere karalanan doktorla dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu