Ekonomi

İndirimli yağ ithal edecek

Ulusal basında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz hafta petrol ve doğalgaz arzını görüşmek üzere Moskova’ya giden Malik, başkent İslamabad’da basın toplantısı düzenledi.

Rusya ziyaretinin beklediklerinden daha başarılı geçtiğine değinen Malik, Rusya’nın Pakistan’a indirimli ham petrol ve akaryakıt sağlama kararı aldığını açıkladı.

Uluslararası baskı nedeniyle Moskova’nın yeterli sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) sahip olmadığını belirten Malik, özel Rus şirketleriyle LNG konusunda görüşmelere başladıklarını söyledi.

Pakistan’da iki ülkenin ortasında yapılması planlanan doğal gaz boru hattı projelerinde ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Malik, Rusya’dan bir heyetin önümüzdeki ay İslamabad’ı ziyaret edeceğini kaydetti.

Pakistan’ın 20 bin ton LPG ithal ettiğini belirten Malik, İran’ın önümüzdeki 10 gün içinde 2 milyon pound LPG tedarik edeceğini söyledi.

2,5 milyar dolarlık proje daha sonraki bir tarihte başlayacak

Pakistan, 2015 yılında Rusya ile imzaladığı anlaşma doğrultusunda doğal gaz boru hattının inşasına başlamak istiyor.

Bu anlaşma ile Pakistan’ın Karaçi ve Lahor şehirlerinin ortasına yaklaşık 1100 kilometrelik bir doğal gaz boru sınırı yapılması hedefleniyor, ancak ABD’nin proje konsorsiyumunda yer alan bazı Rus şirketlerine yaptırım uygulama riski nedeniyle yan yapıya geçildi. 2020 yılında projenin adı değiştirilmiş ve projenin adı “Pakistan Stream” olmuştur. olarak belirlendi.

2,5 milyar dolar değerindeki projenin bu yıl başlaması bekleniyordu. Uzmanlar, Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımlar nedeniyle projenin inşaatının yakında başlamasının olası olmadığını düşünüyor.

450 bin ton buğday ithal edilecek

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı İshak Dar, İslamabad’da düzenlediği basın toplantısında hükümetin önümüzdeki yıl Şubat-Mart ayları için Rusya’dan 450 bin ton buğday ithal edeceğini söyledi.

Dar, Rusya’dan buğday ithalatı planını 1 Kasım’da onayladıklarını ve 300 bin ton buğday ithal edeceklerini söyledi.

Pakistan’ın Rusya’dan alacağı buğdaya ton başına 372 dolar ödeyeceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu