Haber

Gamze Akkuş İlgezdi’den Bakan Koca’ya: “Deprem Sonrası Crush Sendromu Teşhis Edilen Kaç Vatandaş Hayatını Kaybetti”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından enkazdan kurtarılan bin 600 kişide ezilme sendromu görüldüğünü açıkladı. İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kaç vatandaş Crush sendromu teşhisi kondu ve bunun sonucunda ameliyat oldu? Crush sendromu teşhisi konan kaç vatandaşımız hayatını kaybetti?”

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden sağ kurtulan vatandaşların ezilme sendromu nedeniyle böbrek yetmezliği ile mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. İlgezdi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hayat kurtarmak, sadece bir insanı enkaz altından çıkarıp kaderine terk etmek değildir. Cenazeleri enkazdan çıkarılıp gömülen ve donarak ölen kaç vatandaşımız olduğuna dair net bir bilgimiz yok. Cenaze tutanaklarında bu bilginin yer alıp almadığını toplum olarak öğrenmek istiyoruz.Yaşayanlarımızdan bir daha kaçtık.Kişinin uzvunu kaybettiği bilinmiyor.Hayatta kalan depremzedeler hakkında ne tür çalışmalar yapılıyor ve uzvunu kaybetmiş mi?Protez ve rehabilitasyonda esas nedir toplum olarak öğrenmek istiyoruz.Protez ve rehabilitasyonda esas nedir toplum olarak bilmek istiyoruz.Ona çıktığı andan itibaren sağlık hizmeti verebilmek istiyoruz. Enkazın üstüne, sağlığına kavuşturmak için. Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye de soru önergesi sunan İlgezdi, Bakan Koca’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Crush sendromlu bir kişi enkazdan çıktığında konuşabilir ve sağlıklı görünebilir. Ancak bir süre sonra parçalanan doku proteinleri kana karışır ve başta böbrek olmak üzere kalp ve akciğer bu durumdan olumsuz etkilenebilir. • Türk Böbrek Vakfı istatistiklerine göre yaklaşık 1.600 hastada ezilme sendromu saptandı.1.600 hastanın 1.200’ünde akut böbrek yetmezliği saptandı.Bu rakamlar çok önemli ve hastaların takip edilmesi gerekiyor.

“ÖLÜM SEBEPLERİ NELERDİR”

Enkaz altından çıkarılan vatandaşlarımızın kaç tanesinin soğuktan donduğu kayıtlara geçti? Kaç vatandaşımız ezilme sendromu teşhisi kondu ve bunun sonucunda ameliyat oldu? Crush sendromu teşhisi konulan vatandaşımızdan kaç tanesi hayatını kaybetti?

Enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın kaç tanesinde omurga yaralanması var? Buna göre kaç vatandaşımızda kalıcı mani var? Uzuvunu kaybeden vatandaşlarımızın sayısı nedir ve hangi aşamada uzuvlarını kaybettiler? Uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlanması için bir çalışma başlatıldı mı? Deprem nedeniyle iş göremez olduğu bildirilen ve uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımız hakkında diğer bakanlıklarla ortak çalışma yapılmaya başlandı mı?

Enkazdan sağ kurtulan ve hastanede tedavi gören ve halen tedavi gören kaç çocuk var? Kaç çocuk ailesine veya bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerine teslim edildi?

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu