Ekonomi

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, çalışanlarından özür diledi

FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, şirketin Slack hesabından paylaştığı bir mektupta olanlardan ötürü çok üzgün olduğunu belirtti.

Bankman-Fried, mektupta şunları söyledi:

Ayrıca eski CEO; baskı, şirket içinden sızıntılar ve Binance’in FTX’i satın alma ihtimali karşısında donup kaldığını, hiçbir şey söyleyemediğini aktardı.

Bankman-Fried, 11 Kasım’da iflas müracaatının akabinde FTX’teki CEO’luk misyonundan ayrılmıştı ve şu an şirketin bir çalışanı değil. Bankman-Fried’ın şirketin Slack hesabına erişimi olmadığı için mektup hâlâ şirket takımında bulunan bir çalışan tarafından paylaşıldı.

Bankman-Fried’a nazaran geçen bahar aylarında FTX’in 60 milyar dolarlık teminatı ve 2 milyar dolar borcu vardı. Fakat kripto piyasalarındaki düşüş nedeniyle bu durum giderek bozuldu. Kasım ayına gelindiğinde şirketin teminatı 9 milyar dolara kadar düşmüştü. Eski CEO bu noktada riski öngöremediğini belirtiyor.

Alınan kredilerin genel olarak şahsî harcamalar için değil, işe yatırım için kullanıldığını belirten Bankman-Fried, mektubunda müşterilerin yatırımlarının kardeş şirket Alameda Research’e gönderildiğine ait savlardan ise bahsetmiyor.

Öte yandan Bankman-Fried, mektubunda çalışanlara umut vererek “Belki şirketin kurtulabilmesi hâlâ bir şans vardır. Şirkete ilgi duyan yeni yatırımcıların milyarlarca dolar verebileceklerine inanıyorum. Ancak, size bunun sözünü veremem çünkü artık bu bana kalmış bir şey değil.” diyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu