Ekonomi

ECB/Schnabel: ECB daha fazla faiz artırımına kapıyı henüz kapatamaz

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Isabel Schnabel’e göre Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesi faiz oranlarında bir artış daha gerektirebilir.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Uzun süren yüksek enflasyonun ardından enflasyon beklentileri kırılgan ve yenilenen arz yönlü şoklar bu beklentileri istikrarsızlaştırarak orta vadeli fiyat istikrarını tehdit edebilir. Bu aynı zamanda daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatamayacağımız anlamına da geliyor” dedi.

Alman Yürütme Konseyi üyesi, ECB’nin faiz oranlarını bir yıldan fazla bir süredir ilk kez değiştirmemesinden bir hafta sonra konuştu. Piyasalar ve ekonomistler, son aylarda enflasyonun ciddi oranda yavaşlaması ile mevduat faizinin 2024 yılına kadar yüzde 4 seviyesinde kalacağını öngörüyor. Gösterge Ekim ayında yüzde 2,9’a düştü. Enflasyonun yüzde 10,6’dan bu seviyeye ulaşmasının bir yıl sürdüğünü ancak buradan yüzde 2’ye dönmesinin yaklaşık iki kat daha uzun zaman alması beklendiğini söyledi.

Enerjinin en önemli risklerden biri olduğunu belirten Schnabel, “Önümüzdeki aylarda enerji fiyatlarının tarihsel ortalamalarına paralel artması durumunda enerjinin Temmuz 2024 itibarıyla Euro Bölgesi manşet enflasyonuna yaklaşık 1,9 puan katkı sağlayacağı tahmin ediliyor. “

Schnabe, Ortadoğu’daki çatışmalar ya da yakın zamanda Baltık Denizi’nde yaşanan doğalgaz boru hattı sızıntısı gibi olayların da enflasyonu artırıcı türden bir şoku tetikleyebileceğini ifade etti.

haber-torul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu