Haber

Cliffs bölgesi ‘hayalet ağlara’ teslim oldu

ANTALYA’da falezler bölgesine yaptığı dalış sırasında ‘hayalet ağ’ olarak adlandırılan metrelerce uzunluğunda ve tonlarca ağırlığındaki balık ağlarına rastladığını belirten dalış eğitmeni İsa Alemdar, “Balıkçılar hayalet ağlar konusunda hassas davranmalıdır. Sualtı ekosistemini olumsuz etkiliyor. Yüzlerce su altı canlısı, bu ağların altında ölüyor” dedi.

Balıkçıların kayalık alanlara attıkları ağların takılıp kırılması sonucu sualtını kaplayan ‘hayalet ağ’ adı verilen balıkçı ağları, denizdeki yaşamı tehdit ediyor. Aynı zamanda Deniz Ticaret Odası 46. Komite Başkan Yardımcısı dalış eğitmeni İsa Alemdar, başta hayalet ağlar olmak üzere olta balıkçılarının denize bıraktıkları mermilerin oluşturduğu tehlikeden bahsetti.

Bazen insan gücünün yetersiz kaldığını ve tonlarca ölçekte devasa boyutlara ulaşan ağların kaldırılması için vinçli teknelere ihtiyaç duyulduğunu belirten Alemdar, “Hayalet ağların su altı yaşamına olumsuz etkileri sayısızdır. Bunun nedeni balıkçılardır. Her balıkçıdır. kayalık yerlere ağ atılamayacağını bilir.Fakat birkaç tane “Balık çok olsun diye atılan ağlar kayalara takılır. Sonra çıkaramadıkları için kesip bırakıyorlar. Ağlarda kalan yüzlerce balık dışarı çıkamıyor ve ölüyor” dedi. Kayalıklarda balık tutanların, kayalara takılan misinalarının ucundaki kurşunun sular altında kaldığını anlatan Alemdar, “Bunlar mermiler ayrıca su altı popülasyonunu da zehirler. Didier batığının etrafını saran tonlarca pulun hayalet ağını gönüllülerin yardımıyla temizlediğini hatırlatan Alemdar, “St. Didier batığı bizim için çok değerli; tarihi bir enkazdır. Dönem içinde defalarca dalış yaptığım bu noktayı görünce çok üzüldüm. O gün temiz dalış yaptık. Saatlerce süren uğraşımızın ardından metrelerce derinlikteki ağ kesiklerini kilolarca yük ile teknemize çektik. Çünkü o ağ kaldığı sürece su altı canlılarına zarar verecektir. İlk videomuzda 6 boğa ıstakozu, yengeç ve bir orfozu ölümden kurtardık. Çıkarmaya gittiğimiz gün filelerin ortasından 4 tane file kurtardık. “Bir boğa ıstakozu çıkardık” dedi.

Birkaç gün önce falezler bölgesine yaptığı dalış sırasında metrelerce ton ağırlığındaki hayalet ağlarla karşılaştığını ve o anları su altı kamerası ile yakaladığını ifade eden Alemdar, “Su altı ekosistemini olumsuz etkileyen hayalet ağlar konusunda balıkçılar duyarlı olmalı. . Altında yüzlerce su altı canlısı ölüyor” dedi.

haberkurucasile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu