Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Endonezyalı mevkidaşı Joko Widodo ile görüştü

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Endonezyalı mevkidaşı Joko Widodo ile bir araya geldi.

Xinhua ajansının haberine göre Xi, 31. FISU Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere Çin’e gelen Endonezya Devlet Lideri Widodo ile ikili ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmede Widodo ile ikili, bölgesel ve küresel sorunları ele aldıklarını vurgulayan Xi, iki ülkenin vizyonlarının “oldukça uyumlu” olduğunu vurguladı.

Stratejik ortaklıklarını geliştirmek için Endonezya ile çalışmaya hazır olduklarını belirten Xi, iki ülkenin düzenli stratejik irtibatı sürdürmeye ve karşılıklı inanç inşa etmeye devam edeceklerini söyledi.

Çin ile Endonezya arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın 10’uncu yılına girdiğini hatırlatan Xi, ülkesinin Endonezya ile iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğini kaydetti.

Endonezya ile gıda güvenliği, yoksulluğun azaltılması, kırsal alanların canlandırılması, sağlık, kültür ve turizm gibi alanlarda iş birliğini artıracaklarını belirten Xi, ASEAN Dönem Başkanı Endonezya’nın çabalarını desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Xi, G20 ve BRICS gibi diğer çok uluslu sistemler kapsamında da iki ülke arasındaki irtibat ve iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Widodo, 2022’de Bali’de Xi ile görüşmelerinden bu yana ikili ilişkilerde “önemli ilerleme” kaydettiklerini de söyledi.

Endonezya’nın “tek Çin” politikasını desteklediğine dikkat çeken Widodo, Çin ile işbirliklerini artırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Widodo, Çin ile stratejik bağını güçlendirmeye ve bölgesel barışı, istikrarı, kalkınmayı ve refahı ortaklaşa korumaya istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

haberorhaneli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu