Ekonomi

Cevdet Yılmaz iş dünyasıyla buluştu: Sonuç odaklı reformlara devam edeceğiz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen “Orta Vadeli Program Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomik Gündemi” konulu toplantıda iş dünyası temsilcilerini ağırladı.

Burada bir konuşma yapan Yılmaz, Türkiye’nin son ekonomik bilgilerini paylaşarak hedeflerden bahsetti.

“Sonuç odaklı reform adımlarına devam edeceğiz”

Sonuç odaklı reformlara devam edeceklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz para politikası, maliye politikası ve yapısal reformlarla Türkiye’de finansal istikrarı pekiştirmek, istikrar ve inançla büyümek, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adil bir şekilde dağıtmak ve cari açığa sürdürülebilir çözümler getirmektir.

Türkiye’de yatırım ortamının oluşturulmasında kesin tanımlanmış ve sonuç odaklı reform adımlarıyla yolumuza devam edeceğiz.”söz konusu.

Yılmaz dedi ki:

“6 aylık ihracat 123,4 milyar seviyesinde. İhracattaki artış eğilimi bir miktar yavaşlasa da 2023 yılını önceki yıllara göre daha yüksek bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz.

Turizmde olumlu bir yıl olmasını bekliyoruz.

Fiyat istikrarının yanı sıra makro finansal istikrarı da artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kredi risk primini de içeren 5 yıllık CDS primimiz, 21 Temmuz prestijiyle bir önceki yıla göre 418 geçiş puan azalarak 447 puan oldu. Tabii bu yüksek bir rakam ve eskiye göre çok büyük bir düşüş var. Önümüzdeki dönemde daha da aşağılara çekeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu