Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 84.20 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 84,20 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,49 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,31 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09:40’a göre yüzde 0,13 azalarak 84,20 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 77,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların düşmesinde dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden biri olan ABD’nin ham petrol stoklarındaki artış ve küresel talep belirsizlikleri etkili oldu.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta yaklaşık 1 milyon 200 bin varil artarak 480 milyon 200 bin varile ulaştığını duyurdu. Piyasa beklentisi stokların 440 bin varil artması yönündeydi.

Ham petrol stoklarındaki artış, ülkede talebin düşük olduğu algısını yaratarak fiyatları baskıladı.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’da Şubat ayında enflasyonun beklenenden fazla artması ve alınan tedbirlere rağmen gıda ve elektrik fiyatlarının yükselmesi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırmaya devam edeceğine dair beklentilerin artmasına neden oldu. fiyatlar üzerinde baskı oluşturan faktör.

Almanya’da dün açıklanan enflasyon bilgilerine göre, Şubat ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 8,7 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Öte yandan, Çin’de artan ekonomik aktivite ve olumlu imalat verileri, ülkenin büyümeyi destekleyici adımlar atacağına ve fiyatların aşağı yönlü hareketini sınırlayacağına dair beklentileri güçlendiriyor.

Çin’de açıklanan İmalat Sanayii Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), beklentileri aşarak Kovid-19 öncesi seviyeye ulaştı. Buna göre, Çin’de imalat sanayi PMI 50,1’den 52,6’ya, hizmet sektörü PMI ise 54,4’ten 56,3’e yükseldi.

Tahminlerin üzerinde gelen bilgiler, ülkede petrol talebinin daha güçlü bir şekilde canlanacağına ilişkin beklentileri destekledi.

Teknik olarak Brent petrolde 84,53-84,67 dolar aralığının direnç, 84,18-83,97 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu