Ekonomi

Besleme sona erdi

Hayvancılıkta en değerli girdi yemdir. Yem maliyetleri de artıyor. Özellikle süt ürünleri üreticileri, süt fiyatı yükselmese de maliyetlerin artması nedeniyle ineklerini kesime gönderme riskiyle karşı karşıya.

100 kilo 200 lira daha ucuz

Bu noktadan hareketle Süt Üreticileri Merkez Birliği yemdeki maliyet artışlarının çaresini yem üretiminde buldu. Birlik, Tarım Kredi Yem ile protokol imzaladı. Süt Bir Yem markasıyla üretilen yemlerin ilk sevkiyatı Muğla-Milas Süt Üreticileri Birliği aracılığıyla üreticilere yapıldı.

Proje, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği çatısı altındaki tüm birlikleri kapsayacak. Konuyla ilgili DÜNYANIN sorularını yanıtlayan Türkiye Süt Ürünleri Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, bir süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. “İki çeşit yem ürettik. Şimdilik sadece Ege Bölgesi’ne teslimat yapabilmekteyiz.

Diğer fabrikalarla da anlaşmalar imzalayarak tüm üreticilere yemi ulaştıracağız” diyen Keskin, süt ve besi yemi olarak sunulan yemlerin fiyatlarının 100 kilogramı 200 lira daha ucuz olduğunu sözlerine ekledi. Yemleri çeşitlendireceklerini kaydeden Keskin, “Yemi biraz kontrol etmemiz gerekiyor. Sanayici olma imkanımız yok. Ama bu şekilde dışarıdan temin edebiliriz.” Ucuz ürünü üreticiye ulaştırın, herkese verelim demiyoruz ama piyasada bir denge olması lazım” dedi.

cigli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu