Haber

AYM, ‘KHK’nin KHK’sı Anayasa’ya uygundur’ dedi, Başkan Arslan muhalefette kaldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), olağanüstü hal süresince KHK ile kapatılan kurumların malvarlığının fazını düzenleyen kanun unsurunun Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi.

AYM Lideri Zühtü Arslan, karara karşı çıkarak, “Önerilen idari ve yargısal yolun Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün devredilen malvarlığının herhangi bir kuruluşla bağlantılı olmadığı iddialarını incelemek açısından yeterli güvenceler sağladığını söylemek güç. suç.”

ANKA’nın haberine göre; CHP, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabulüne Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali için başvurdu. Anayasa Mahkemesi başvuruyu karara bağladı ve karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Kamu Personeline İlişkin Tedbirler’ başlığı altında ‘terör örgütlerine ve devletin güvenliğine karşı yapı, oluşum ve kümelere üye, iltisak veya mensubiyeti olan veya bunlarla irtibatı bulunan her kamu görevlisinin, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden uzaklaştırılabilir’. Anayasa Mahkemesi, kanunda yer alan ‘üyelik, mensubiyet veya…’ ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vererek, yönetmelikteki bu hükmü oybirliğiyle iptal etti.

“PASAPORTLARININ YAPILMASI ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Kanunda yer alan ilgili karara göre, ihraç edilenlerin görev yaptıkları kuruma geri dönememeleri, özel güvenlik şirketlerinde yönetici olamayacakları, kullandıkları kararları kullanamayacaklarını düzenleyen kararları Anayasa Mahkemesi oybirliğiyle onayladı. kamu görevinde iken kamu hizmetlerinde çalıştırılamaz. Bu kişilerin pasaportlarına el konulmasını düzenleyen cezalar Anayasa’ya aykırı bulunarak iptaline karar verildi.

Anayasa Mahkemesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan, kendi isteğiyle emekli olan, istifa eden veya başka bir nedenle ayrılanlardan emeklilik hak ve rütbelerinin alınmasını düzenleyen unsurda ‘üyelik, mensubiyet veya üyelik’ ibaresini bulurken, üyelik, mensubiyet veya’ ibaresi yer alırken bu kişilerin pasaportlarının iptalini düzenleyen Anayasa’ya aykırıdır. İlgili pasaport daireleri tarafından ‘pasaport’ kelimesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verildi.

Anayasa Mahkemesi, KHK ile kapatılan kurum ve kuruluşların malvarlığının Hazineye bedelsiz olarak devrini düzenleyen unsurda yer alan ‘her türlü kısıtlama ve taşınmaz yüklerden arınmış’ ibaresini ve ‘Hiçbir hak ve talepte bulunulamaz’ her türlü borçlarından dolayı Hazine’den herhangi bir şekilde Oybirliğiyle aleyhte karar verildi. Söz konusu fıkrada yer alan ‘Devir ile ilgili işlemler ilgili tüm kurumlardan gerekli yardım alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca yürütülür’ ibaresinin Anayasa’ya uygun olduğuna oybirliğiyle karar verilirken, bu karar alındı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Gökcan ve üyeler Engin Yıldırım, Emin Kuz. Yusuf Şevki Hakyemez ise muhalefette kaldı.

AYM Lideri Arslan, muhalefet şerhinde, “İşlemle ilgili işlemler ilgili tüm kurumlardan gerekli yardım alınarak Maliye Bakanlığınca yürütülür” cümlesinin mülkiyet hakkına müdahale ölçüsünü aştığını belirtti. Öngörülen idari ve yargısal yolun herhangi bir suçla bağlantılı olmadığına dair iddiaların incelenmesi açısından yeterli güvenceleri sağladığını söylemek güçtür.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu