Haber

Avusturyalı ekip yeniden Hatay’da çalışmalara başladı

Maraş merkezli depremlerin ardından Hatay’da arama ve kuruluş faaliyetlerine katılan Avusturya ordusuna bağlı timler yeniden çalışmalara başladı. Avusturya ordusuna bağlı ekip, “güvenlik kaygıları” nedeniyle kurtarma operasyonlarını askıya aldığını duyurdu. Avusturya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Bauer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türk Ordusu AFDRU ekiplerimizi koruma görevini üstlenmiştir. Askerlerimiz yeniden arama kurtarma çalışmalarına başlamıştır.”

Bauer daha sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yardım görevlilerinin can güvenliği risk altında olduğu için bugün uluslararası ekiplerin çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Türk güvenlik güçleri, köpekleri Boom ve Markus Gruber’in de aralarında bulunduğu ekiplere eşlik etti. 14:30’dan beri ve tekrar arıyorlar.”

Avusturyalı gruptan sorumlu Korgeneral Pierre Kugelweis, Avusturya Haber Ajansı’na (APA) yaptığı açıklamada, bölgedeki farklı gruplar arasındaki gerilimin arttığını ve kendilerine ‘silah atıldığı’ bilgisinin verildiğini söyledi. Kugelweis, Hatay’da kendi bölgelerinde kalmaya devam edeceklerini ve yardıma ihtiyaç duyulması halinde hızla görev almak için hazır olacaklarını açıklamıştı.

ALMANYA’DA DURDURULDU

Avusturya’nın ardından Almanya’dan Hatay’a gelen ekibin ‘güvenlik kaygıları’ nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına ara verdiği açıklandı. Kurtarma teşkilatı sözcüsü Stefan Heine, Hatay’da ‘son zamanlarda güvenlik durumunun değiştiğini’ belirterek, “Gittikçe farklı gruplar arasında çatışma haberleri geliyor ve silahlı saldırılar da yapılıyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu