Ekonomi

Almanya’da İflas Eden Şirket Sayısı Artıyor

Almanya’da artan faiz maliyetlerinin etkisiyle iflas eden şirket sayısı ekim ayında yüzde 22,4 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre ekim ayında iflas başvuruları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 arttı. Ülkede eylül ayında iflaslarda bir önceki yıla göre yüzde 19,5 artış yaşandı.

Destatis, mahkemelerin ilk kararı sonrasında iflasların istatistiklere dahil edildiğini bildirdi.

Ofis ayrıca ülkedeki şirket ve bireysel iflaslara ilişkin Ağustos ayına ait kesin verileri de açıkladı. Buna göre ağustos ayında iflas eden işletme sayısı 2022 yılı ağustos ayına göre yüzde 35,7 artarak 1.556’ya ulaştı.

1,8 milyar euroluk borç

Ağustos 2023’te en fazla iflas 10 bin şirket başına 9,9 vakayla ulaştırma ve depolama sektöründe görüldü. Bunu 10 bin şirket başına 7,7 vakayla geçici istihdam büroları gibi hizmetler sektörü izledi. Enerji tedarik sektörü, 10 bin şirket başına 0,6 vaka ile iflas oranının en az olduğu sektör oldu.

Şirketlerin iflas iddialarına ilişkin alacaklılara ödenmesi beklenen borç 1,8 milyar euro olarak kaydedildi. Söz konusu borç, 2022 yılının Ağustos ayında yaklaşık 800 milyon euro civarındaydı.

Ağustos ayında kurumsal iflasların yanı sıra 5 bin 843 borçlu da iflas başvurusunda bulundu. Söz konusu sayı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,6 arttı.

Kovid-19 krizi nedeniyle birçok sektörde önemli iş kayıpları yaşayan Alman ekonomisi, son aylarda yaşanan enerji krizi, nitelikli eleman ve malzeme eksikliği ve yüksek enflasyondan olumsuz etkilendi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını sıkılaştırması Alman şirketlerinin finansman maliyetlerini de artırıyor.

akcadaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu