İş

Akıllı telefonlara ışın izleme özelliği getirecek: Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı; işte özellikleri

Qualcomm yeni amiral gemisi taşınabilir yonga seti Snapdragon 8 Gen 2‘yi duyurdu. Qualcomm, yeni işlemcisini Gen 1 yongalarından daha güçlü ve verimli hale getirmenin yanı sıra, yeni platformda daha fazla yapay zeka iyileştirmesinde bulunduğunu söylüyor.

Şirketin tezine nazaran Snapdragon 8, “çok dilli çeviri ve gelişmiş yapay zeka kamera özellikleriyle daha hızlı doğal dil işleme” sunmak için en yeni Qualcomm AI Engine ve yükseltilmiş Hexagon işlemciden yararlanacak.

Snapdragon 8 Gen2, Gen 1 yongalarının 4.35 katına kadar yapay zeka performansı sağlayacak mimari yükseltmelere sahip. Int4 ismi bir yapay zeka hassas formatını destekleyen yeni işlemci, bu formatın daima yapay zeka çıkarımı için evvelki kuşak yonga setine nazaran yüzde 60 performans/watt iyileştirme sağlayacak.

Daha Güzel Kameralı Telefonlar Yolda

Snapdragon 8 Gen 2, kamera konusunda da iyileştirmelere sahip. Snapdragon 8 Gen 2, semantik segmentasyonu kullanarak fotoğrafları ve görüntüleri otomatik olarak ve gerçek vakitli olarak geliştirecekken, yüz, saç, kıyafet ve gökyüzü üzere ögeleri farklı ayrı otimize etmek için yapay zeka hudut ağlarından yararlanacak. Snapdragon 8 Gen 2’nin Saniyede 60 kareye kadar 8K HDR oynatmayı destekleyen AV1 codec’e sahip ilk Snapdragon modeli olacağı da açıklandı.

Oyunlarda Işın İzleme Özelliği Sunacak

Yeni işlemcide mobil oyuncular için ilgi çekici bir özellik var: Qualcomm, desteklenen oyunlarda görselleri iyileştirecek gerçek zamanlı donanım hızlandırmalı ışın izleme olacağını söylüyor. Şirket, en yeni Adreno GPU ve Kyro CPU’nun selef model olan Gen 1 çipe nazaran yüzde 25 daha süratli performans ve yüzde 40 daha fazla güç verimliliği sağladığını tez ediyor.

Bağlantı cephesinde de yenilikler var. Snapdragon 8 Gen 2, 5G indirme suratlarını, gecikmeyi, kapsama alanını ve güç verimliliğini yönetmek için yapay zekayı kullanacak. Çift 5G SIM’in yanı sıra WiFi 7 (5,8 Gbps’ye kadar hızlarla) dayanağı de olacak.

Snapdragon 8 Gen 2 Ne Vakit Gelecek?

Qualcomm, Gen 2 yonga setine sahip birinci telefonların yıl sonuna kadar satışa sunulması gerektiğini belirtiyor. Şirket, ASUS Republic of Gamers, Honor, Motorola, OnePlus, Oppo, Sharp, Sony, Xiaomi ve ZTE üzere iş ortaklarının Snapdragon 8 Gen 2’yi aygıtlarında kullanmayı plandığını da söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu