Ekonomi

Adana’da maaş alamayan işçiler eyleme geçti: Şirket “sabır” istedi

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Güney Çelik Fabrikası, 2 ay önce faaliyetlerini durdurdu. 2 aydır maaş alamayan yaklaşık 300 işçi, bugün fabrika önünde toplanarak protesto eylemi yaptı.

Protesto sırasında konuşan personel, mağdur olduklarını, geçimlerini sağlamakta ve kirayı ödemekte zorlandıklarını belirterek, durumun bir an önce çözülmesini istedi. Şirketten yapılan açıklamada, çalışanlardan “sabır ve anlayış” istendiği ve sorunun çözümü için çaba sarf edildiği belirtildi.

“SİGORTALI GÖRÜNÜYORUZ ÇÜNKÜ ÇALIŞAMIYORUZ”

Grup adına konuşan Ali Ekici (49), 22 yıldır fabrikada çalıştığını ancak son 2 aydır maaşlarını alamadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Şirket 2 ay önce hiçbir izin almadan faaliyetlerini durdurmuştu. Bize ‘maaşlarınız ödenecek’ denildi ama aralık ve ocak aylarında maaş alamadık. Şimdi ‘Fabrikanın mart veya nisan ayında açılacağını söylüyorlar. Sigortalı göründüğümüz için iş alamıyoruz. 2 aydır mağduruz. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.”

“EV SAHİBİ BİLE ÇIKMAK İSTİYOR”

5 yıldır fabrikada çalıştığını söyleyen Mehmet Metin Haner, “2 aydır kiramı ve faturalarımı ödeyemiyorum. Ev sahibi beni evden çıkarmak istiyor, bilmiyorum” dedi. Ne yapalım. Mağduriyetlerimizin bir an önce çözülmesini istiyoruz. Fabrika sahipleri arasındaki anlaşmazlık bizi mağdur etti. Fabrikanın tüm hammaddeleri, her şeyi var.” Ancak çalışmıyoruz” dedi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA: “SABIR VE ANLAYIŞ İSTİYORUZ”

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, personelin sabırlı olması istendi ve şöyle denildi:

“Şirketimiz bu sürecin çözümü için çalışmaktadır ve bu süreçte tüm paydaşlarımızdan sabır ve anlayış rica ediyoruz. Çalışanlarımız sorunlar konusunda şeffaf bir şekilde bilgilendirildi ve haklarını kullanma özgürlüğü tanındı. Bu zorlu süreçte dönemde çalışanlarımızın mağdur edilmemesi için çaba sarf etmekteyiz. Önceliğimiz firmamızın “Siz değerli çalışanlarımızın ve ailelerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır. Çalışanlarımızla süreçle ilgili mutabakata varıldı ve birlikte hareket etme kararı alındı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu