Haber

2 Yıl Sonra Ortaya Çıktı: Umuda Yolculuk İşsizler Mezarlığında Sona Erdi

Şırnak’ta yaşayan Mehmet Ali Okan isimli genç, arkadaşıyla birlikte Polonya’ya gitmek üzere uçakla Belarus’a gitti. 2 yıldır kendisinden haber alınamayan genç, Belarus’taki evsizler mezarlığında ortaya çıktı. Yapılan incelemenin ardından Okan’ın naaşı memleketine getirilerek köyünde toprağa verildi.

Son yıllarda Türkiye’de pek çok insan yurt dışına göç etmeye çalışıyor. Ama ne yazık ki ‘umuda yolculuklar’ her zaman mutlu sonla bitmiyor.

10Haber’de yer alan bilgiye göre;Şırnak-İdil’de kayıtlı olan Okan, 18 Kasım 2021’de Belarus’un başkenti Minsk’e gitmek üzere arkadaşı Tayyip Doküman ile birlikte İstanbul Havalimanı’ndan uçağa bindi. Minsk şehrine ulaşan iki genç, binlerce kişiyle birlikte Polonya’ya gitti. 19 Kasım 2021’deki göçmen sayısı.

Belarus’un AB ile yaşadığı sorun nedeniyle Polonya göçmenlere izin vermedi. O tarihten bu yana 24 yaşındaki Mehmet Ali Okan’dan haber alınamadı. Aile, haber alamadığı çocuklarının cenazesine ulaştı.

Ceset, Avrupa ülkesi Belarus’taki evsizler mezarlığında bulundu. Hava yoluyla Şırnak’a getirilen naaş, gencin köyünde toprağa verildi.

Baba Nurettin Okan, günlerdir haber alamadığı oğluyla son görüşmelerini İdil Haber’e anlatarak, “Birlikte olduğu arkadaşı şimdi Minsk’e dönüyor. Haber alamayan tek kişi oğlumdu. 18’inde İstanbul Havalimanı’ndan Minsk’e uçtu. Bir gece otelde kaldı. Oradan sonuna kadar gittiler. Pazartesi günü beni aradı ve ‘Polonya’da yakalandık, bizi sınıra götürüyorlar’ dedi. Birkaç gün sınırda tutuldular. Orada üşüdüğünü ve eve dönmek istediğini söyledi. Yiyecek ve su olmadan günlerce açık alanda beklediler. Perşembe öğleden sonra farklı bir numaradan aradı ve son konuşmamızı yaptık. Ordunun üzerindeki her şeyi aldığını söyledi. Pasaport, telefon… Üzerinde hiçbir şey bırakmadılar. İki gün sonra oğlumun telefonu aktif oldu. Birisi Arapça konuşuyor gibi görünüyordu. Bir arkadaşımdan tercüme etmesini istedim. Konuştuğum kişi biz çıkarken rastgele telefon dağıttıklarını söyledi. “Ne kadar gerçek var bilmiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu