Haber

100. YILDA 100 BİNLER CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Bursa’da Nilüfer Belediyesi’nin klasikleşmiş Cumhuriyet Marşı bu yıl rekor bir katılımla gerçekleşti. Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle yüzbinlerce kişi yürüyüş yaparken, kutlamalarda Gazapizm ve Teoman da sahne aldı.

Nilüfer Belediyesi’nin geleneksel Cumhuriyet Yürüyüşü bu yıl rekor bir katılımla gerçekleşti. Yüzbinlerce kişi Fatih Sultan Mehmet (FSM) Bulvarı’nı doldurarak Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla yürüdü. Acıbadem Kavşağı’ndan başlayan yürüyüş Hastane Alanı’na kadar devam etti. Yürüyüşe ellerinde Türk bayraklarıyla yüzbinlerce kişi katıldı, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet ve eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, CHP Bursa Milletvekilleri Kayıhan Pala, Hasan Öztürk, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, eski Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve siviller. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Çok sayıda vatandaş da evlerinin balkon ve pencerelerinden marşlar söyleyerek yürüyüşçülere eşlik etti. Yürüyüşün ardından yüz binlerce kişi Hastane Alanını doldurarak saygı duruşunda bulunarak hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyledi.

Kalabalığa seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, bu yıl kabusta kurulan bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin 100. yılını kutladığını belirterek, ‘Cumhuriyetimiz 100 yaşında. Bugün özgürsek, bağımsızsak ve egemenlik elimizdeyse bunun nedeni cumhuriyettir. Coğrafyanın kader olduğu hep söylenir. Totaliter rejimlerle dolu bu coğrafyada bu kaderi değiştiren, demokrasiyi ve laikliği ayakta tutan tek unsur Cumhuriyet’tir. Cumhuriyetin kıymetini anlamak için etrafımızdaki kıyamete bakmak yeterli olacaktır. Görüyorsunuz tam anlamıyla ateş çemberinin içindeyiz. Tarihin savaşlarla, acılarla dolu karanlık çağlarından birini yaşıyoruz. Bu karanlık çağdan çıkıp tüm zorlukları aşacağız. Yeter ki adalet, eşitlik, özgürlük, laiklik, demokrasi gibi cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyelim. Büyük Cumhurbaşkanımızın ikinci yüzyılda çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Üstelik daha güçlü ve daha emin adımlarla. Bize en büyük eseri, cumhuriyeti emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyoruz. Aydınlanmanın yüzü, bağımsızlığın yüzü, egemenliğin yüzü. Hikayemizin adı bir asırlık gururdur. Cumhuriyet, yüz değil bin isminle yaşa. “En büyük bayramımız kutlu olsun” dedi.

Başkan Erdem’in konuşmasının ardından Gazapizm ve Teoman sahne aldı. Gazapizm konserinin ardından orta alanı dolduranlar hep birlikte Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu